Duyurular:

YEMEKLER

Aşağı Kaydırın
Yazı Boyutu:

MISIR EKMEĞİ

Yöresel yiyeceklerin temelinde genellikle mısır ve mısır unu  bulunmaktadır. Bunun böyle olması da tabiidir. Eskiden anbarda mısır oldu  mu korkacak bir şey yoktu. Evde her zaman ekmek varsa yiyecek de var demekti. 

Mısır ekmeği pişirmenin iki safhası bulunmaktadır. Bir; ekmeğin pişirileceği plekiyi bu işe hazırlamak, ikincisi de ekmek hamurunu yoğurmak. Plekiler üç kiloluktan altı kiloluğa kadar küçükten büyüğe doğru  sıralanır. Diyelim ki üç kiloluk plekide ekmek yapmaya karar verdik: Tok  bir ateş yakar, ateşin iki yanına demir ayakları koyarız, plekiyi ağzı  aşağı olarak bu demirlerin üzerine yerleştiririz. Ateş plekiyi iyice kızdırırken bol köz ve kül de bırakır. Bu arada ekmek hamurunu sıcak su ile yoğurmak için yanan ateşin kenarına bir güğüm su konur.

Pleki ateşin Üzerinde pişedursun, biz diğer yandan ekmek hamurunu hazırlarız. En eskilerde ekmek teknesi ağaçtandı ve çekme olarak  yapılırdı. Ambardan üç kiloluk un alarak ekmek teknesine elekleriz. Tuz kalın olduğundan bir kapa konur ve sıcak su ile temizlendikten sonra eritilerek teknedeki unun ortasına dökülür, yeteri kadar da el yakan sıcak  su ilave edilir ve hamur iyice yoğrulur. Bu arada sıcak su eli yakar ve hamur parmaklara yapışır. Bunun için hamuru yoğuran kadın, yanında bir sahanla bir miktar soğuk su alır ve zaman zaman elini bu soğuk suya  batırarak ve parmaklardan temizleyerek işini tamamlar.

Yoğurma işi bitince hamur yuvarlak hale getirilir ve tekneye konan bir  tutam un üzerine gezdirilir. Bu unlar hamurun plekiye yapışmasını önler.  Ekmek hamuruna bir miktar şeker, bir miktar balli lobya unu, bir miktar  zeytinyağı koymak ekmeğe tat verir. Süt ve yumurta da konabilir. Hamur  tarif edildiği gibi yoğrulduktan sonra sıra pişirmeye gelmiştir. Şimdi de  ekmeğin pişirilmesini görelim.

Pleki, iyice piştiğine emin olunduktan sonra (Pişmiş plekinin üzerine  bırakılan bir damla su hemen buharlaşır ) bir kukari ve bir parça paçavra  yardımıyla ateş in üzerinden alınır ve yana çekilir. Hazırlanan hamur  sıcak olan plekiye yerleştirilir ve çevirme ekmek yapılacaksa pleki  paçavra ile dinlendirilir, içindeki hamur elin ayasına alınarak plekiye  ters konur. Böylece yapışmayı önleyen un da görevini yapmıştır. Ateşteki  közler ve küller kenara çekilerek pleki, alttan da kızmış olan ocak  taşının üzerine sürülür ve üzeri bir sacla kapatılarak, sac üzerine hafif  bir ateş yakılır. Alttan küller ve közlerle plekinin çevresi çepeçevre  sarılır. Böylece plekide ki ekmek alttan, üstten ve yanlardan yavaş yavaş  pişer. Üstten kızarmışsa pişmiş demektir. İyi bir usta, ateşi ustalıkla  yakarak olduğu gibi bırakır ve ekmeğin pişip pişmediğini kontrol etmeye  gerek görmez. Sıcak ekmek, tereyağı ve minci ile katık edilince bir hoş olur. Acılığı fevkalade giderir ve başka bir şey istemez.

ÇORBALAR

Her yerde birinci yemek olarak alınan sulu çorbalar Rize bölgesinde pek  fazla bilinmez. Birinci yemek olarak sofraya gelenler genellikle tava  yemekleridir. Bu yemekler sofraya sıcak olarak getirilirler. Turşu  kavurması, muhlama ve bunların değişik çeşitleri gibi. Rize' de bazı sulu  yemekler "manca" diye adlandırılır. Bunlar çorba türü yemekler olarak  mütalaa edilebilirse de umumiyetle tava yemeklerinden sonra ikinci yemek  olarak alınırlar. Fasulye mancası, lahana mancası, kabak mancası gibi.

KORKOTO ÇORBASI VEYA AYRAN ÇORBASI

Korkoto : Kırılmış mısır Malzemeler: İki su bardağı korkoto, Bir su bardağı ayran, İki çorba kaşığı tereyağı Yapılışı: Önce korkoto suya atılır, ayran ve tuz katılır, tereyağı konup  pişirilir. Günümüzde; salça tereyağında pişirilerek servis yapılırken  çorbanın üzerine gezdirilmektedir. 

FASULYE (LOBYA) ÇORBASI

Malzemeler: Uç su bardağı kuru fasulye, Domates büyüklüğünde içyağı, İki  baş orta boy soğan veya soğana karşılık pırasa yaprağı Yapılışı: Önce kuru fasulye suda pişirilir. Soğanlar veya pırasa yapraklan  ayrı bir kapta pembeleşinceye kadar yağda kavrulur, fasulye, içyağı, tuz  ve su ilave edilip pişinceye kadar yeniden kaynatılır. Kemik ilave  edilirse daha lezzetli olur. Nane katılarak yenir.

HOPİ VEYA HUPI ÇORBASI

Malzemeler: Uç yoğurt kasesi hopi. (İçiyle birlikte kurutulmuş kuru  fasulye), bir kaşık tereyağı, Bir domates büyüklüğünde içyağı, İki baş  soğan veya bunun kadar pırasa yaprağı Yapılışı: ince doğranmış soğanlar veya pırasa yaprakları yağla kavrulur.  Kırılmış fasulye hopileri içine atılarak karıştırılır, su ve tuz ilave  edilip pişirilir. Kemik ilave edilerek pişirilirse iyi olur. Nane ve sarımsak ilave edilerek yenir.

KABAK ÇORBASI

Malzemeler: Bir beyaz kabağın dörtte biri, Bir su bardağı kuru fasulye, üç çorba kaşığı yağ. Yapılışı: Kabuğu soyulan kabak kuşbaşı şeklinde doğranır, kazana konup  ayrı bir kapta pişerken başka bir kapta pişirilen kuru fasulye, tuz ve  yağla birlikte kabağa ilave edilir. Kum fasulye yerine taze fasulye  kullanılabilir. Çorbaya bulgur, arpa veya pirinç ilave edilebilir.

SEBZE YEMEKLERİ

FASULYE TAVALISİ

Malzemeler: Bir kilo taze fasulye, iki baş soğan veya soğan yerine yeteri  kadar pırasa yaprağı, beş diş sarımsak, iki kaşık tereyağı veya zeytinyağı Yapılışı: Bir kilo daneli fasulye kırılarak kazana konur, yeterince  pişirildikten sonra bir süzgeçte süzülür. İnce doğranmış soğan veya soğan  yerine pırasa yaprağı yağda kavrulur. Süzgeçte süzdüğümüz fasulyeler  önceden hazırladığımız sarımsak, soğan kavruntusuna ilave edilir; tuzu konulup 10-15 dakika tavada veya kazanda kavrulur, sıcak yenir.

TURŞU KAVURMA VEYA TURŞU TAVALISI

Malzemeler: Bir kilo fasulye turşusu, üç baş soğan veya buna denk pırasa  yaprağı, beş diş sarımsak, iki kaşık tereyağı veya buna denk zeytinyağı Yapılışı: Fasulye turşusu bir gün önceden suya konur, tuzu çıkartılır. Hiç  su kalmayacak şekilde elle sıkılır. Soğanlar, ay şeklinde bir tavaya  doğranırlar ve zeytinyağı ile pembeleşinceye kadar kavrulurlar. Daha sonra  hazırlanan turşu, tavaya ilave edilir, ezilmiş sarımsak ve az bir miktar  biber konarak 10-15 dakika kavrulur. Sıcak veya soğuk olarak yenebilir.  Eskiden ilk yemek olarak ve mısır ekmeği ile birlikte yeniyordu. Bir lokma  ekmek tavaya uzanıyor ve parmaklar yardımıyla bir tutam turşu alınıp ağıza  getiriliyordu. Günümüzde ise turşu kavurma, salata gibi sofraya konulmakta  ve iştah açıcı olarak alınmaktadır.

PAZI TAVALISİ VEYA PAZI KAVURMASI 

Malzemeler: Dört bağ pazı, üç baş soğan veya buna denk pırasa, beş altı diş  sarımsak, ki kaşık tereyağı  Yapılışı: Soğanlar halka halka doğranıp yağda kavrulur. Haşlanıp süzülen  pazılar sıkılarak yağda kavrulmuş soğana ilave edilir. Ezilmiş sarımsak ve  tuz konup 10-15 dakika kavrulur. 

TOMARI TAVALISI VEYA KAVURMASI

Tomari sulak yerlerde, ırmak kenarlarında kendiliğinden yetişen otsu bir  bitkidir. Yapraklan pazı yaprağı genişliğinde ve pazıdan biraz daha  serttir. Tomari kavurması Pazı kavurması gibi yapılmaktadır. Pazı ve  tomari karışımı olarak da yapılabilir.

PAZI DOLMASI

Malzemeler: Dört bağ pazı, bir bardak korkoto (Kırılmış Mısır) , iki baş  soğan, iki kaşık tereyağı. Yapılışı: Önce pazılar bir kazanda haşlanıp süzülür. Doğranmış soğanlar  yağda kavrulur. Daha önce haşlanmış ve süzülmüş pazılar doğranarak kazana  ilave edilir, daha önce ıslatılmış korkoto, su ve tuz konur, karabiber  katılır, 20 ila 30 dakika pişirilir. Pirinçli ıspanak yemeği kıvamında  veya biraz daha katı olur. Korkoto yerine bulgur veya pirinç konabilir.

KARA LAHANA DOLMASI

Malzemeler: Dört bağ lahana, iki baş soğan, bir su bardağı korkoto, iki  kaşık tereyağı veya iç yağı. Yapılışı: Eritilmiş yağda soğanlar kavrulur. Doğranmış haşlanmış ve  süzülmüş lahanalar buna ilave edilir. Suyu, tuzu, ve acı biberi  konulduktan sonra 20-30 dakika kadar pazı dolması kıvamında pişirilir.  Suyu tuzu konulurken daha önceden ıslatılmış korkoto da ilave edilir.  Korkoto yerine bulgur ve pirinç de konabilir.

LAHANA HAŞLAMASI

Malzemeler: Altı bağ lahana, bir domates büyüklüğünde içyağı, bir kase  fasulye, iki kaşık mısır unu, iki kaşık tereyağı, bir kiloya yakın kemik,  bir miktar acı biber (Lav Biberi) Yapılışı: Lahanalar önce yıkanıp temizlenir. Daha sonra elle bükülerek  doğranır, fasulye ile beraber veya ayrı ayrı haşlanır ve süzülür. Lahana  kaynatılıp süzülmezse tadı acı olur. Kazana su koyarak bütün malzeme buna  ilave edilir. Tuzu biberi konur, yarım saat pişirilir.

EZME LAHANA VEYA VURMA LAHANA

Malzemeler: Altı bağ kara lahana, bir domates büyüklüğünde içyağı, bir  kaşık tereyağı, bir bardak içyağı, bir bardak un, az miktarda acı biber. Yapılışı: Önce, temizlenmiş ve doğranmış lahana ve fasulye ayrı ayrı  haşlanır ve süzülürler. Mısır unu dışında bütün malzemeler ve tuz kazana  konur, kaynatılmış su ilave edilir ve pişirilir. Suyu bir başka kaba alınıp ezme işine girişilir. Lahanayı ezmek için özel bir kutali (Kepçe  uzunluğunda düz yontulmuş ağzı dört parmak kalınlığında ve genişliğinde  bir araç) veya kepçe kullanılır ve lahana muhallebi kıvamı alıncaya kadar  ezilir. Ezme işi bitince lahanadan daha önce alınmış olan su ve bir miktar  mısır unu kazana yavaş yavaş ilave edilir ve 5 ila 10 dakika  karıştırılarak kaynatılır. Ezme lahanaya damak zevkine göre tatlı kabağı,  taze fasulye, taze mısır veya pazı ilave edilebilir. 

LAHANA ROHTIKOSU

Lahana rohtikosu ayrı bir yemek olmayıp ezme lahanadan yapılan bir  yiyecektir. Ezme lahanaya ufalanmış mısır ekmeği ve tereyağı katarak  kaynatılır. Eğer kavurma konursa daha lezzetli olur.

LAHANA SARMASI VEYA ETLİ LAHANA DOLMASI

Malzemeler: Altı veya yedi bağ kara lahana, üç baş soğan, bir kilo ince  kıyılmış et, bir kase korkoto, maydonoz. Yapılışı: Soğanlar ince ince doğranır. Yeteri kadar tuzla ovulur, ince  kıyılmış et, korkoto, maydonoz, tuz, su ilave edilerek dolma içi  hazırlanır, daha önce haşlanmış süzülmüş lahanayaprakları ile sarılır.  Dolmaların üzerini geçmiyecek kadar su konulup kazanda pişirilir, sıcak  servis yapılır. Kazanın en altına kemik konursa daha lezzetli olur.  Korkoto yerine bulgur veya pirinç konabilir.

ISIRGAN YEMEĞİ

Kendiliğinden yetişen ısırgan otundan yapılan yemeğin tarifi Çayeli'nden  alınmıştır. Yapılışı: Taze ısırgan yıkanır, haşlanır ve süzülür. İki baş kıyılmış  soğan bir tencerede bir kaç kaşık yağla kavrulur, salçası ve süzülmüş  ısırganlar tencereye konur. Yeterince kaynar su ile iki bardak süt ve tuz  ilave edilir. İsteğe göre karabiber de konabilir. Isırgan yemeğinin bazı  hastalıklarada yararlı olduğu söylenmektedir.

HAMSİ İLE YAPILAN YÖRESEL YEMEKLER

Bu bölümde hamsinin her yerde yapılan ızgarası, tavası ve buğulamasından  değil, yöreye özgü hamsili yemeklerden bahsedilecektir. Bunların  başlıcaları hamsili ekmek, hamsili pilav, hamsi çığırtası, hamsi köftesi ve  kiremitte hamsi adları altında yapılan hamsi yiyeceklerdir. Tuzlanarak  bir aydan fazla bekletilen hamsi olgunlaşana sardalya veya torik gibi çiğ  olarak ta yenebilir. Tuzlu hamsi suya konarak tuzu alınır, kılçığı  çıkarılır, limon, maydanoz ve zeytinyağı ile beslenerek güzel bir yiyecek  olur. Sofralarımızda salata gibi alınabilir.

HAMSİKOLİ (HAMSİLİ EKMEK)

Malzemeler: Bir bağ pazı, bir bağ taze soğan veya buna denk kuru soğan,  Bir bağ pırasa yaprağı, bir iri domates büyüklüğünde içyağı, dört bardak  mısır unu, iki kaşık tereyağı, bir avuç nane, iki kase hamsi.  Yapılışı: Önceden suya konmuş hamsiler kılçıklarından ayıklanır. Bütün  sebzeler ve içyağı ince ince doğranır, elenmiş un ve kaynar su ilave  edilerek karıştırılır ve ekmek hamuru şeklinde hafifçe yoğrularak mısır  ekmeği gibi plekide pişirilir. Pişirmeden önce tuzu kontrol edilmelidir.  Hamsi ve içyağı kendiliğinden tuzlu olduğundan tuz ayarı buna göre  yapılmalıdır. Hamsili ekmeğin hamuruna su yerine kaymaklı süt ve yumurta  katılırsa daha da lezzetli olur. Sıcak olarak yenirse daha lezzetlidir.

HAMSİ ÇIĞIRTASI

Malzemeler: Bir bağ pazı, bir bağ taze soğan veya buna denk yerli pırasa  yaprağı, iki bardak ince mısır unu veya buna denk buğday unu'da olabilir,  bir tas tuzlu hamsi, bir yumurta büyüklüğünde içyağı. Kızartma için  zeytinyağı yoksa tereyağı. Yapılışı: Hamsiler önceden suya konarak ayıklanır, kılçıklarından  temizlenir, hamsi, un, kıyılmış pazı ile soğan içyağı ile karıştırılarak  ekmek hamuru gibi hafifçe yoğrulur, tuzu kontrol edilir. Yumurta katılırsa  daha iyi olur. Bir santim kalınlığında veya daha ince yayılarak tavada  kızartılır. Çığırta hamuruna köfte biçimi verilerek de kızartılabilir.

HAMSİLİ PİLAV

Hamsili pilavın ilk şekli "Hamsili Rasti" yemeğidir. Korkoto, az miktarda  pazı veya pırasa yaprağı, kılçığı alınmış tuzlanmış hamsi ile birlikte  karıştırılır, yağı konarak kazanda pilav gibi ve pilav kıvamına gelinceye  kadar pişirilir. Hazırlanan malzeme tepsiye konarak pleki veya kuzinede  pişirilebilir. Hamsili Pilavın Malzemesi: Bir kilo veya bir tas hamsi. (Taze veya tuzlu  hamsi olabilir), dört bardak pirinç, üç baş soğan, bir avuç nane, Bir  buçuk bardak zeytinyağı veya tereyağı. Yapılışı: Hamsi tuzlu ise suya konur ve tuzu alınır. Taze veya tuzlu olsun  önce hamsilerin kılçığı temizlenir. Pirinç yıkanıp temizlenir, hamsi  hariç, diğer hazırlanmış malzeme ile karıştırılır, iki bardak pirinç üç  bardak su hesabıyla suyu konur. Tepsiye bir sıra hamsi dizildikten sonra  üzerine hazırlanmış malzeme konur ve en üstüne de bir sıra daha hamsi  dizilir. Tepsi plekide veya fırında pişirilir. Sıcak veya soğuk olarak  salatalık veya ayranla yenir. Bu gün hamsi pilavı baharat, maydanoz , kuş üzümü ile  zenginleştirilmektedir. Hamsili pilava, kuş başı doğranmış patateste  konabilir. Genellikle hamsili pilav yapılınca başka yemek yapmaya gerek  görülmez.

PLEKIDE VEYA KIREMİTİE HAMSİ

Yapılışı: Taze hamsi başları kesilerek temizlenir ve tuzlanır. Bir oluklu  kiremit alınarak üzerine kumar yaprağı veya lahana yaprağı serilir.  Temizlenmiş hamsi yaprağın üzerine dizilir, üzeri aynı tür yaprakla örtülür  ve en üstte bir oluklu kiremit daha konarak ocağa veya ateşe sürülür ve  üzerine közler çekilerek pişirilir. Kiremit yerine pleki de  kullanılabilir. Kiremit üzerine dizilen hamsiler plekiye dizilir, üzeri sacla  örtülerek üzerine ateş yakılır ve pişirilir.

HAMSİ KÖFTESİ

Tarifi Çamlıhemşin' den alınmıştır. Malzemeler: Bir kilo tuzlu hamsi, dört dilim bayat ekmek, üç yumurta,  yarım su bardağı mısır unu, karabiber, maydanoz, tuz ve yağ. Yapılışı: Tuzlu hamsi akşamdan suya konarak tuzu alınır. Kılçığı  temizlenerek ince ince doğranır. Bayat ekmek hamsilerin üzerine ovulur.  Karabiber, yumurta tuz konarak maydanozla birlikte iyice karıştırılıp  yoğrulur. Ceviz büyüklüğüne getirilerek tavada kızartılır.

UNLU TAVA YEMEKLERİ

MUHLAMA

Malzemeler: Üç tahta kaşığı mısır unu, üç kaşık tereyağı, bir kase tel veren peynir, ılık su ve tuz.  Yapılışı: Bakır bir tavada tereyağı eritilir. Mısır unu konulup pembeleşinceye kadar kavrulur. Tavaya ılık su ve peynir ilave edilir. Peynirin  tuzuna göre tuzu ayarlanır. Hafif ateşte karıştırılarak yağını üzerine  verinceye kadar pişirilir. Muhlama tel veren peynirle yapılabileceği gibi her türlü peynirle veya  minci ile de yapılabilir. Peynir ve minci sade olarak da yağda  pişirilebilir. (Buna pişirmek yerine ısıtmak demek daha doğru olur). Yağda  sade olarak pişirilen peynire peynir muhlaması, yağda sade olarak  pişirilen minciye de minci muhlaması denir. Hemşin yöresinde bir miktar kaymak alınarak tavaya konur, ateş üzerinde  kaynatılır, içerisine yavaş yavaş mısır unu ilave edilir. Daha sonra bir  miktarda ince ince doğranmış köy peyniri konmak suretiyle sıcak olarak  servis yapılır. Bu muhlama şekline adı geçen yöremizde "kaymak muhlaması"  denmektedir. 

HOŞMER

Malzemeleri: Bir litre kaymaklı süt, bir kase köy peyniri, üç tahta kaşığı  mısır unu, yeterince tuz. Yapılışı: Kaymaklı taze süt süzgeçle süzülerek bir tavaya boşaltılır. Tava  ateşe konarak kaynatılmaya bırakılır. Elenmiş mısır unu, kaynayan süte  yavaş yavaş ve karıştırılarak ilave edilir. Normal kıvama gelince ince  doğranmış köy peyniri ve tuz konur. Peynirin hoşmer içine erimesiyle  birlikte sıcak servis yapılır. Hemşin yöresinde kaymağı alınmış süt içeresine mısır unu karıştırılarak  yapılan tava işine "Kotniyar" denmektedir. Kotniyara peynir konmaz. Hoşmer, muhlama gibi yenir ve yerken yağ tavada göllenir. 

HAŞIL

Değişik şekillerde yapılan haşılın Salaha Bölgesinden aldığımız bir tarih  aşağıda verilmiştir. Haşıl, kavut unuyla yapılır. Kavut unu; kavrulmuş kabak çekirdeği,  kavrulmuş balli lobya (soya fasulyesi) ve kavrulmuş mısırın değirmende  öğütülmesi ile elde edilen bir undur. Tavaya yeter miktarda su ve yeter  miktarda kavut unu konarak pişirilirken sürekli karıştırılır. Bir miktar  tuz ilave edilir. Pişme işi tamamlanırken yemek de ekmek hamuru kıvama yaklaşır. Dikkat edilirse, haşıl yağsız olarak pişirilmektedir. Fakat, yağla yenir. Haşıl sıcak olarak sofraya alınmakta ve ortasına bir kaşık tereyağı  konularak yenmektedir. Haş ila kaşık salan kişi, kaşığını haşılin ortasındaki  tereyağına bandırır. Ortadaki yağ bitince aynı yere yoğurt dökülür ve yemeye devam edilir. Haş  il hangi tavada pişmişse o tava ile sofraya gelir ve servis yapılmaz.  İkizdere'den aldığımız bir örnek de şöyle: Malzemeleri: Mısır unu, tereyağı, su, süt veya yoğurt. Hazırlanışı: Mısır unu suya karıştırılarak pişirilir. İyice pişen bu  karışıma bol miktarda tereyağı karıştırılır, pişirme işine devam edilir.  Çok katı bir kıvama gelen yemek bir miktar soğumaya bırakılır. Birazcık  soğuduktan sonra üzerine süt veya yoğurt dökülerek yenir. 

ÇUMUR

Malzemeler: Sıcak mısır ekmeği, tereyağı ve mıncı. Hazırlanışı: Sıcak mısır ekmeğinin içi yayvan bir kap içerisine boşaltılır. İçerisine bol miktarda tereyağı ve tuzlu minci (Lor) katılarak  karıştırılır. Mısır ekmeğinin sıcağında yağ, ekmeğe ve minciye sirayet eder. Soğutulmadan  yenir. Sıcak ekmek bulunmadığı zamanlarda soğuk ekmek bir tavanın içine ufaltılıp  yağı ve mincisi konur. Sonra hafif ateşte ısıtılarak yağın ekmeğe nüfuz  etmesi sağlanır. Böylece leziz ve besleyici bir yiyecek elde edilmiş olur.

PEKMEZLE YAPILAN UNLU YEMEKLER

TERMONI

Termoni Yemeğinin Malzemesi: Bir buçuk bardak halli fasulye, bir buçuk  bardak renkli fasulye, bir bardak buğday unu, bir buçuk bardak armut  pekmezi, bir çay bardağı şeker Yapılışı: Balli fasulye dört bardak su ile biraz pişirilir. Renkli fasulye dört bardak su ilavesiyle kazana konur ve ikisi birlikte pişinceye kadar  kaynatılır. Fasulyeler pişince sekiz bardak su ilave edilerek su  kaynayıncaya kadar ısıtılır ve buğday unu sulandırılarak kazana ilave  edilir. Bir miktar yeniden kaynadıktan sonra da pekmezi, şekeri ve tuzu konularak beş dakika daha pişirilir.  Kaselere konarak ilik veya soğuk olarak yenebilir.  Bu yemek zenginleştirilerek de yapılabilir. Bu takdirde yemeğe bir buçuk  bardak taze mısır, bir çay bardağı bulgur, bir çay bardağı pirinç, bir  avuç karalahana ilave edilir. Armut pekmezi yerine üzüm pekmezi veya taze  şıra da konabilir.

EKŞAŞİ

Malzemeler: İki bardak renkli veya beyaz fasulye, bir bardak buğday unu,  bir buçuk bardak armut pekmezi, bir çay bardağı pirinç, bir çay bardağı  şeker. Yapılışı: Fasulyeler dört bardak su ile birlikte pişirilir. Fasulyeler  pişince sekiz bardak su ilave edilerek ve yeniden kaynatılarak pirinci  konur, buğday unu sulandırılarak kazana ilave edilir. Yeniden kanatılarak  pekmezi, şekeri, ve tuzu konur ve yeniden beş dakika karıştırılarak pişirilir. Kaselere boşaltılarak yenir.

PEKMEZLİ ASUDE

Yapılışı: Bir kaşık tereyağı orta bir tavada eritilir, bir başka kapta bir  su bardağı pekmez ılık su ile açılarak tavada erimiş yağa ilave edilir. Bu  şerbet üzerine bir elle yavaş yavaş mısır unu dökerken diğer elle bu un,  bir tahta kaşıkla sürekli karıştırılır. Muhlama kıvamına gelinciye kadar  bu işlem sürdürülür. Çok az bir tuz ilave edilerek servis yapılır.

BÖREK VE HAMUR İŞİ TATLILAR

LAZ BÖREĞİ 

Malzemeler: Beş yumurta, yedi su bardağı süt, beş kaşık tereyağı, bir  buçuk su bardağı şeker, bir buçuk kahve fincanı nişasta, bir buçuk kahve  fincanı pirinç unu, alabildiği kadar buğday unu, tuz. Yapılışı: Bir kase su, iki kaşık tereyağı, bir yumurta sarısı, az tuz, bir  iki damla zeytinyağı ve alabildiğince un katılarak yoğrulur ve on dört  parçaya bölünür. Bu on dört parça ile laz böreğinin on dört yufkası açılır. Yapraklar arasına konacak muhallebinin yapılışı: Süt ve şeker  kaynatıldıktan sonra az tuz konur, ayrı bir kapta pirinç unu veya nişasta,  dört yumurta sarısı, bir bardak soğuk su ile iyice çırpılır, kaynayan süte  karıştırılarak ilave edilir. Piştikten sonra bir tutam karabiber serpilir. Yedi hamur tek tek açılır ve her bir yaprağına tereyağı sürülerek tepsiye  dizilir, üzerine önceden hazırlanmış olan muhallebi soğuk olarak dökülür.  Geriye kalan yedi hamurda tek tek açılarak ve tereyağı sürülerek  muhallebinin üzerine dizilir. Arzu edilen şekilde kesilir, üzerine  tereyağı gezdirilerek fırına verilir. Bir buçuk bardak şeker, bir bardak su ile hazırlanan ilik şurup, fırından  çıkan böreğin üzerine dökülür. Fındık veya cevizle süslendikten sonra ılık  olarak servis yapılır.

ENIŞTE LOKUMU Eskiden kaynanaların damatları için yaptıkları ve kızlarını her  ziyaretlerinde bir bohça yapıp damat evine gönderdikleri yüksek kalorili  bir pasta türüdür. Çokça yapılan bu lokumlar, gelin tarafından koca evi  halkına birer ikişer dağıtırdı ve bir ihtimal utanıp da yiyemediği  zamanlarda odasında gizlice yerdi. Malzemeler: Üç su bardağı tereyağı (Margarin de olabilir), üç su bardağı  yoğurt, altı su bardağı şeker, üç yumurta, yarım limon suyu, yarım çorba  kaşığı karbonat, alabildiğince buğday unu ve tuz Yapılışı: Şeker, yumurta ve yoğurt bir kap içine konur, şeker eriyinceye  kadar çırpılır. Şeker yağ içine erimediğinden eritilmiş ılık yağ bu karışıma sonradan ilave edilir. Diğer yanda yarım limon suyuna karbonat katıp  karıştırarak yağ karışıma katılır ve alabildiğince un konarak kulak  memesi yumuşaklığında bir hamur yapılır. Hamur on dakika dinlendirilir. Bu  hamurdan iki yumurta büyüklüğünde parçalar alınarak avuç arasında  yuvarlayıp uzatılarak lokum şekli verilir. Yağlanmış tepsiye birer parmak  ara ile yerleştirilir, üzerine bıçakla (Z) şeklinde kesikler atarak  şekillendirilir. Plekide ekmek pişirir gibi üzerine sac örtülerek veya  kuzinede orta hararette pişirilir. 

KABAK SUTLACI Malzemeler: Orta boy bir taze siyah kabak, bir buçuk kilo süt, bir su  bardağı şeker, tuz. Yapılışı: Kabak parçalara bölünüp kabukları soyulur, küçük küçük doğranıp  suyla pişirilir. Kepçe ile iyice ezilerek süt, şeker ve tuz ilave edilir,  on dakika kadar pişirilir, sahanlara veya taslara boşaltılarak soğuk veya  sıcak yenebilir.

PEKMEZLI KABAK Büyük pekmez tavasında pekmez yapılacak şıra saatlerce kaynatılır, buharlaşarak şıra siner ve tatlanmaya başlar. Artık pekmez olması için yarım  saat kadar bir zaman kalmıştır. işte o zaman daha önce beyaz tatlı  kabağından hazırlanmış olan kabak felileri (Uzunluğuna kesilmiş bir kabağın  ikiye üçe ayrılmış parçaları) pekmez tavasına atılır. Kabaklar tatlılaşmakta  olan şıra ile birlikte pişer, giderek kahve rengi bir renk alarak tat alır. Uzun saplı bir süzgeçle pekmez tavasından toplanır. Sıcak veya soğuk olarak yenebilirler.

PEPEÇURA Malzemeler: Üç kilo siyah kokulu üzüm, bir su bardağı mısır unu, tuz. Az  bir miktar buğday unu katılması iyi olur. Yapılışı :Üzümler ezilir, şırası alınır. Gerekirse üzümlerin posası az bir  suda pişirilerek posada kalan öz de alınmış olur. Bir kazana koyduğumuz ve  kaynar hale getirdiğimiz üzüm suyuna un, yavaş yavaş yedirilir, gerekirse  şeker ilave edilir. Muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir.  Sahanlara taslara konup soğuk olarak ikram edilir. Bir kaç gün hatta daha  fazla bekletmek daha makbuldür. Küflenmeye başlamış olmak bekleme süresini  belirler. Pepeçura, pekmez için hazırlanan şıradan bir miktar ayrılarak da  yapılabilir.