Duyurular:

Dilek Güroluk HES Projesi

Aşağı Kaydırın
Yazı Boyutu:

Fransa Pierre Mendes Üniversitesi öğretim üyesi Stephane La Branche’ın, Dilek Güroluk HES projesi ile ilgili olarak bilgi edinme isteği sonucunda, 08.12.2004 tarihinde vakıfta misafir edilerek gerekli bilgilendirmeler yapılmış vakfın başarısı  söz konusu üniversitede ders konusu olarak  işlenmiştir.
2005 yılında vakfın 10. Kuruluş yılı kutlamaları çerçevesinde bir çok faaliyetlerde bulunmuştur.

İlk genel kurul 22.10.1995 tarihinde Bel-Pa tesislerinde yapılmış, Vakıfça düzenlenen iftar yemekleri, anma geceleri gibi çeşitli etkinliklerle hemşerilerimizle bir araya gelinmiş, adetlerimiz göreneklerimiz doğrultusunda birçok paylaşımda bulunulmuş, Vakfın yöre halkı ile bütünleşmesi sağlanmıştır. 

Vakfın, bugüne dek en önemli başarısı olarak tarihe geçecek olan, Dilek Güroluk HES projesine ait çalışmaların gündeme gelmesi üzerine, ÇAHEV önderliğinde, yoğun hemşeri katılımlı hummalı bir çalışma başlatılmış, işin yasal, hukuksal takibi için alınan 24.4.1997 tarih ve 22 sayılı Vakıf Yönetim Kurulu kararı ilk önemli adım olmuş; Vakıfça görevlendirilen Yönetim Kurulu üyeleri; İnşaat Mühendisi Köksal Burum, İnşaat Mühendisi Saim Yılmaz, İnşaat Mühendisi Hüseyin Gültan, Jeoloji Mühendisi İbrahim Demirci’den oluşan teknik heyet, söz konusu projenin takibi ve yöremizdeki eşsiz doğal hayatın korunması yönünde yapılacak çalışmalar hususunda görevlendirilmişlerdir. 
Heyetin yaptığı çok yönlü çalışmalar, bölgenin ileri gelenleri, doğal hayatı koruma ile alakalı sivil toplum kuruluşları, çevre konusunda duyarlı ülkemiz ve dünya vatandaşlarının da katılımı ile bir ekip ruhuyla hazırlanan raporlar, yapılan imza kampanyaları, TBMM‘ne, Cumhurbaşkanlığı’na ve Başbakanlığa yapılan yazılı başvurular, yoğun hemşeri desteği ile birleşmiş, gönüllü onlarca avukatın verdiği hukuk mücadelesi sonucunda, HES ÇED Olumlu Belgesinin İptali talebi ile Çamlıhemşin-Hemşin Vakfı, Şenyuva Köy Tüzel Kişiliği, Ortan köyü Tüzel kişiliği, Çamlıhemşin Konaklar Mahallesi Muhtarlığı tarafından dava açılmış ve başta Av.Erol Özcan, Av. Yaşar Akdeniz, Av. Galip Orhun, Av. Y.Şekip Okumuşoğlu, olmak üzere 17 gönüllü avukatın uzun soluklu mücadelesi ile FIRTINA VADİSİ’nin kurtuluşunu sağlayan karar kesinleşmiş ve dünya çapında bir başarıya imza atılmıştır. 

Fransa Pierre Mendes Üniversitesi öğretim üyesi Stephane La Branche’ın, Dilek Güroluk HES projesi ile ilgili olarak bilgi edinme isteği sonucunda, 08.12.2004 tarihinde vakıfta misafir edilerek gerekli bilgilendirmeler yapılmış, Vakfımızın HES mücadelesi halk tarafından başlatılarak başarı ile sonuçlanmış, doğal hayatı korumaya yönelik dünyada tek mücadele olması nedeniyle söz konusu üniversitede ders konusu olarak işlenmiştir.